Previous awards

BEST ACTRESS

1991 Cheryl Campbell for A STREETCAR NAMED DESIRE at the Haymarket Theatre, Leicester
1992 Gillian Hanna for WALLFLOWERING at West Yorkshire Playhouse and A View From the Bridge at Manchester Royal Exchange
1993 Josette Bushell-Mingo for FROM THE MISSISSIPPI DELTA at the Contact Theatre, Manchester
1994 Sheila Hancock for GYPSY at West Yorkshire Playhouse
1995 Kelly Hunter for AS YOU LIKE LT for English Touring Theatre on tour
1996 Siobhn Redmond for AN EXPERIENCED WOMAN GIVES ADVICE at Manchester Royal Exchange and for THE TRICK IS TO KEEP BREATHING at the Tron Theatre. Glasgow
1997Janet Mcteer for Thelma Holt Ltd's A DOLL'S HOUSE on tour
1998 Geraldine Mcewan for THE CHAIRS, a co-production between Theatre de Complicite and the Royal Court Theatre on tour
1999 Hayley Carmichael for the Lyric Theatre Hammersmith and the Royal Shakespeare Company's The Dispute on tour; Told by an Idiot's I WEEP AT MY PIANO, commissioned by Northern Stage, on tour; and the Almeida Theatre Company and The Right Size's MR PUNTILA AND HIS MAN MATTI on tour
2000 Victoria Hamilton for AS YOU LIKE IT at the Crucible Theatre, Sheffield and Lyric Theatre, Hammersmith
2001 Kate O'Toole for THREE TALL WOMEN, Prime Cut Productions at the Lyric Theatre, Belfast
2002 Diana Quick for English Touring Theatre's GHOSTS
2003 Eileen McCallum for IF ONLY at the Royal Lyceum Theatre Company, Edinburgh
2004 Linda Bassett for LUCKY DOG at the Royal Court Jerwood Theatre Upstairs


BEST ACTOR

1991 Stephen Hattersley for KINGDOM OF EARTH at the Redgrave Theatre, Farnham
1992 David Fielder for THE CHOICE at Salisbury Playhouse
1993 Niall Buggy for JUNO AND THE PAYCOCK, Carnival Theatre and Rainbow Productions by arrangement with The Gate Theatre, Dublin, on tour
1994 Alan Cumming for HAMLET for English Touring Theatre, on tour
1995 Antony Sher for TITUS ANDRONICUS produced by The Market Theatre, Johannesburg in association with the Royal National Theatre Studio, at West Yorkshire Playhouse
1996 Stanley Townsend for Mad Cow Productions' WHO SHALL BE HAPPY? at West Yorkshire Playhouse and on tour
1997 Bill Nighy for the Royal National Theatre's SKYLIGHT on tour, by arrangement with Robert Fox
1998 Kevin Spacey for the Almeida Theatre Company's THE ICEMAN COMETH
1999 Paul Rhys for HAMLET, a co-production between the Young Vic Theatre Company and Theatre Royal, Plymouth
2000 Jonathan Cake for BABY DOLL at Birmingham Repertory Theatre
2001 Paterson Joseph for the Royal Exchange Theatre Company's LES BLANCS
2002 Corin Redgrave for THE BROWNING VERSION at Derby Playhouse
2003 Timothy West for KING LEAR, English Touring Theatre in assoication with Malvern Theatres on tour
2004 Ian McDiarmid for HENRY IV, Donmar on tour

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

1991
Sian Thomas for UNCLE VANVA, Renaissance Theatre Company
1992 Liza Sadovy for MRS KLEIN at the Royal Theatre, Northampton and The Secret Rapture at Bristol Old Vic
1993 Alison Fiske for RELATIVE VALUES at Chichester Festival Theatre
1994 Matilda Zeigler for THE LADY FROM THE SEA at West Yorkshire Playhouse
1995 Alexandra Mathie for TWELFTH NIGHT at Nottingham Playhouse
1996 Frances Barber for UNCLE VANYA at the Minerva Studio Theatre, Chichester and on tour
1997 Pauline Flanagan for THE DESERT LULLABY at the Lyric Theatre, Belfast
1998 Pauline Lockhart for AN EXPERIMENT WITH AN AIR PUMP, Royal Exchange Theatre Company, Manchester
1999 Josette Bushell-Mingo for the Royal Exchange Theatre Company's PEER GYNT
2000 Emma Cunniffe for English Touring Theatre's THE MASTER BUILDER
2001 Ann Louise Ross for THE WINTER'S TALE at Dundee Rep
2002 Mairead McKinley for Shared Experience Theatre's THE CLEARING on tour
2003 Lynsey Marshal for  A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM at Bristol Old Vic
2004 Barbara Adair for REVENGE, Tinderbox Theatre Company on tour

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

1991 Ben Thomas for ANTONY AND CLEOPATRA, Talawa Theatre Company
1992 Jud Meyers for BILOXI BLUES at the Library Theatre, Manchester
1993 Tim Sabel for FOR SERVICES RENDERED at Salisbury Playhouse
1994 Jude Akuwudike for POOR SUPER MAN at the Traverse Theatre, Edinburgh
1995 Paul Copley for THE SERVANT at the Birmingham Repertory Theatre
1996 Trevor Eve for UNCLE VANYA at the Minerva Studio Theatre, Chichester and on tour
1997 Andrew Schofield for SCOUSE - A COMEDY OF TERRORS at the Everyman Theatre, Liverpool
1998 Tom Smith for PRESENT LAUGHTER, Royal Exchange Theatre Company, Manchester
1999 Ian McKellen for THE SEAGULL at West Yorkshire Playhouse
2000 Guy Henry for the Royal Shakespeare Company's VOLPONE at Newcastle Playhouse and the Theatre Royal, Plymouth
2001 Freddie Annobil for YERMA co-produced by The Theatre, Chipping Norton and Fifth Amendment on tour
2002 Jimmy Chisholm for AMADEUS at Pitlochry Festival Theatre
2003 Andy Serkis for OTHELLO at the Royal Exchange Theatre
2004 Alex Ferns for COYOTE ON A FENCE, The Royal Exchange Theatre in a co-production with Matthew Mitchell Ltd.

BEST DIRECTOR

1991
Patrick Sandford for THE WINTER WIFE and MUCH ADO ABOUT NOTHING at the Nuffield Theatre, Southampton
1992 Gregory Hersov for ROMEO AND JULIET and A VIEW FROM THE BRIDGE at Manchester Royal Exchange
1993 David Glass for the David Glass ensemble production of GORMENGHAST, on tour
1994 Anthony Clark for THE ATHEIST'S TRAGEDY and THE PLAYBOY OF THE WESTERN WORLD at the Birmingham Repertory Theatre
1995 Barrie Rutter for THE CRACKED POT at West Yorkshire Playhouse in association with Northern Broadsides, and for Northern Broadsides' tour of A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM
1996 Mike Alfreds for FLESH AND BLOOD, JUDE THE OBSCURE and PRIVATE LIVES, Method & Madness on tour
1997Jan et Suzman for THE CHERRY ORCHARD, the Birmingham Repertory Theatre Company in a co-production with the Market Theatre, Johannesburg
1998 Julian Crouch and Phelim McDermott for SHOCKHEADED PETER, a Cultural Industry project produced in collaboration with West Yorkshire Playhouse and Lyric Theatre Hammersmith
1999 Edward Hall for TWELFTH NIGHT at The Watermill, West Berkshire Playhouse
2000 Richard Wilson for MR KOLPERT at the Jerwood Theatre Upstairs, Royal Court
2001 Vicky Featherstone for SPLENDOUR, Paines Plough in association with the Peter Wolff Theatre Trust on tour
2002 Emma Rice for Kneehigh Theatre's THE RED SHOES on tour
2003 David Farr for A Midsummer Night's Dream at Bristol Old Vic
2004 Anna Mackmin for CLOUD NINE a Sheffield Theatres production at the Crucible

BEST DESIGNER

1991
Simon Vincenzi for THRSE RAQUIN at Nottingham Playhouse
1992 Neil Warmington (set), Ben Ormerod (lighting) and Mic Pool (sound) for LIFE IS A DREAM at West Yorkshire Playhouse
1993 Charles Cusick-Smith for THE PLOUGH AND THE STARS at the Haymarket Theatre, Leicester
1994 Peter J Davison for the tours of the Almeida Theatre's production of MEDEA in association with Bill Kenwright Ltd and Theatr Clwyd's production of SAINT JOAN presented by Duncan C Weldon
1995 Robin Don for THE WINTER GUEST at West Yorkshire Playhouse, co-produced with the Almeida Theatre Company
1996 Tony Tripp for Cole Porter's HIGH SOCIETY presented by Paul Elliott by arrangement with Paul Dainty Europe Ltd. Sheffield Theatres and Warner Chappell Music Ltd, on tour
1997 Robert Innes Hopkins for THE WASP FACTORY at West Yorkshire Playhouse and Oxford Stage Company's MY MOTHER SAID I NEVER SHOULD on tour
1998 Neil Warmington for JANE EYRE, Shared Experience Theatre in association with the Wolsey Theatre Ipswich and the Young Vic Theatre on tour
1999 Es Devlin for the Bush Theatre's HOWIE THE ROOKIE at the Bush Theatre
2000 Jeremy Herbert for 4.48 PSYCHOSIS at the Jerwood Theatre Upstairs, Royal Court
2001 Laura Hopkins for MISTER HERACLES at West Yorkshire Playhouse
2002 Simon Higlett for ELIZABETH REX at Birmingham Repertory Theatre produced in association with Duncan C. Weldon and Paul Elliott for Triumph Entertainment Ltd, and for Nuffield Theatre Southampton's THREE SISTERS presented by Theatre Royal Bath Productions on tour
2003 Julian Croch, Phil Eddols, Colin Grenfell and Stephen Snell for THE HANGING MAN, Improbable Theatre in co-production wit West Yorkshire Playhouse, Wexner Center for the Arts, the Walker Art Center, the Lyric Hammersmith and Weiner Festwochen in association with Pomegrante Arts
2004 Liz Ascroft for the Royal Exchange Theatre Companys THE RISE AND FALL OF LITTLE VOICE

BEST NEW PLAY

1991
DONNY BOY by Robin Glendinning at Manchester Royal Exchange
1992 THE CHOICE by Claire Luckham at Salisbury Playhouse
1993 LOST IN YONKERS by Neil Simon, presented by Duncan C Weldon, on tour
1994 HATED NIGHTFALL by Howard Barker, co-produced by the Royal Court and the Wrestling School, on tour
1995 TRAINSPOTTING by Irvine Welsh, adapted by Harry Gibson, at the Citizens Theatre, Glasgow
1996 DIVINE RIGHT by Peter Whelan at the Birmingham Repertory Theatre
1997 POPCORN by Ben Elton, a co-production between Nottingham Playhouse and West Yorkshire Playhouse
1998 FROZEN by Bryony Lavery at the Birmingham Repertory Theatre
1999 The Palace Theatre Watford production of THE LATE MIDDLE CLASSES by Simon Gray, subsequently toured nationally by the Ambassador Theatre Group
2000 LARKIN WITH WOMEN by Ben Brown at the Stephen Joseph Theatre, Scarborough
2001 SPLENDOUR by Abi Morgan, Paines Plough in association with the Peter Wolff Theatre Trust on tour
2002 GAGARIN WAY by Gregory Burke, Traverse Theatre Company in association with the National Theatre Studio on tour
2003 THE BREATHING HOUSE by Peter Arnott, Royal Lyceum Theatre Company, Edinburgh
2004 THE SUGAR SYNDROME by Lucy Prebble at the Royal Court Jerwood Theatre Upstairs

BEST TOURING PRODUCTION

1991
THE WINTER'S TALE by William Shakespeare, English Shakespeare Company
1992 SHADOWLANDS by William Nicholson, Armada Productions and Carnival Theatre
1993 Shared Experience Theatre's production of Tolstoy's ANNA KARENINA adapted by Helen Edmundson
1994 Thtre de Complicit's THE THREE LIVES OF LUCIE CABROL based on a story by John Berger, adapted by Simon McBurney and Mark Wheatley
1995 Dubbeljoint Productions' A NIGHT IN NOVEMBER by Marie Jones The John Good Holbrook Award for Best Touring Production
1996 HEDDAGABLER by Henrik Ibsen, English Touring Theatre
1997 English Shakespeare Company International's A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM
1998 BLUE HEART by Caryl Churchill, a co-production between Out of Joint and the Royal Court Theatre
1999 Lyric Theatre Hammersmith and the Royal Shakespeare Company's THE DISPUTE by Pierre Marivaux, translated by Neil Bartlett
2000 The Tricycle Theatre's THE COLOUR OF JUSTICE - The Stephen Lawrence Inquiry presented by Virginia Buckley and West Yorkshire Playhouse, edited by Richard Norton-Taylor
2001 THE FAR SIDE OF THE MOON written, directed and performed by Robert Lepage, script consultant Adam Nashman, artistic collaborator and project originator Peder Bjurman, original music composed and recorded by Laurie Anderson, produced by Ex Machina in co-production with Cultural Industry, Northern Stage at Newcastle Playhouse, The Royal National Theatre and Tramway Dark Lights, Glasgow
2002 ROSE RAGE adapted from Shakespeare's Henry VI plays by Edward Hall and Roger Warren, a Watermill West Berkshire Playhouse production
2003 A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM at Bristol Old Vic
2004 THE PERMANENT WAY by David Hare, Out of Joint and the National Theatre mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">

mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">

BEST MUSICAL

1991
SWEENEY TODD music and lyrics by Stephen Sondheim, book by Hugh Wheeler at Oldham Coliseum
1992 INTO THE WOODS music and lyrics by Stephen Sondheim, book by James Lapine at the Wolsey Theatre, Ipswich
1993 ME AND MY GIRL book and lyrics by L Arthur Rose and Douglas Furber, music by Noel Gay, a Richard Armitage/Noel Gay Organisation production presented by Pola Jones and Farworlds Ltd, on tour
1994 ASSASSINS music and lyrics by Stephen Sondheim, book by John Weidman from an original idea by Charles Gilbert Junior at the Library Theatre, Manchester
1995 MOLL FLANDERS book by Claire Luckham (from the novel by Daniel Defoe), lyrics by Paul Leigh (original lyrics by Claire Luckham and Chris Bond), music by George Stiles (based on tunes of the period) at the Theatre Royal, York.
1996 BY JEEVES by Alan Ayckbourn and Andrew Lloyd Webber, based on the Jeeves stories by P G Wodehouse at the mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">Stephen mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">Joseph mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">Theatre mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">, mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">Scarborough mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">
1997 DIVORCE ME DARLING book, music and lyrics by Sandy Wilson at Chichester Festival Theatre
1998 SPEND SPEND SPEND! by Steve Brown and Justin Greene inspired by the life of Viv Nicholson, from the book by Viv Nicholson and Stephen Smith at West Yorkshire Playhouse
1999 Birmingham Repertory Theatre and Tamasha Theatre Company's FOURTEEN SONGS, TWO WEDDINGS AND A FUNERAL adapted by Sudha Bhuchar and Kristine Landon-Smith, music arranged by Barrie Bignold, English lyrics by Shaun McCarthy at Birmingham Repertory Theatre
2000 ANONYMOUS SOCIETY based on the music of Jacques Brel, created by Andrew Wale and Perrin Allen with English lyrics by Andrew Wale, based on translation by Helen Lea, produced by Start at the Lyric Theatre, Hammersmith
2001 THE GONDOLIERS by W S Gilbert and Arthur Sullivan, adapted by John Doyle at The Watermill West Berkshire Playhouse
2002 FIDDLER ON THE ROOF book by Joseph Stein, music by Jerry Bock, lyrics by Sheldon Harnick, produced on the New York stage by Harold Prince, original New York stage production directed and choreographed by Jerome Robbins, a Watermill West Berkshire Playhouse production
2003 SWEET CHARITY book by Neil Simon, msuic by Cy Coleman, lyrics by Dorothy Fileds, based on the original screenplay by Federico Fellini, Tullio Pinellis and Ennio Flaiano.  Produced for the Broadway stage by Fryer, Carr and Harris, conceived, staged and choreographed by Bob Fosse, by arrangement with Music Scope (UK) and Stage Musicals Ltd., at the Crucible Theatre, Sheffield
2004 THE HIRED MAN book by Melvyn Bragg, music and lyrics by Howard Goodall, by arrangement with The Really Useful Group Ltd at Salisbury Playhouse mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">

THE EQUITY BEST SHOW FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

1991
MONTY MOONBEAM'S MAGNIFICENT MISSION by Christopher Lillicrap and Jeanette Ranger at the Swan Theatre, Worcester
1992 THE MAGIC STORYBOOK by Renata Allen, Oxford Stage Company and Oxford Playhouse
1993 The Royal National Theatre's production of MR A'S AMAZING MAZE PLAYS written and directed by Alan Ayckbourn, on tour
1994 TWO WEEKS WITH THE QUEEN adapted by Mary Morris from the novel by Morris Gleitzman, coproduced by the Royal National Theatre and the Stephen Joseph Theatre in the Round, Scarborough
1995 THE RED BALLOON by Albert Lamorisse, book and lyrics by Anthony Clark, music by Mark Vibrans at the Birmingham Repertory Theatre
1996 PETER PAN by J M Barrie adapted by Matthew Warchus at West Yorkshire Playhouse
1997 BEAUTY AND THE BEAST,  directed and written by Laurence Boswell at the Young Vic Theatre, London
1998 Oxford Stage Company's JUNK by Melvyn Burgess, adapted by John Retallack
1999 The Young Vic Theatre Company's ARABIAN NIGHTS adapted and directed by Dominic Cooke at the Young Vic and now on tour, in association with Warwick Arts Centre and Darren Ockert Productions
2000 UNDER THE APPLE TREE devised by Paul Harman, Philip Harrison and David Tarkenter for ctc on tour
2001 The Unicorn Theatre's TOM'S MIDNIGHT GARDEN by David Wood adapted from the book by Philippa Pearce, incidental music Stephen McNeff
2002 LIFEBOAT by Nicola McCartney, Catherine Wheels Theatre Company in association with Brunton Theatre, Musselburgh on tour
2003 TOM's MIDNIGHT GARDEN adapted by David Wood from the book by Phillippa Pearce, Library Theatre Company, Manchester.
2004 ARTHUR, THE STORY OF A KING, Wee Stories & The Scottish Touring Consortium co-created by Andy Cannon, Iain Johnstone and David Trouton

MOST WELCOMING THEATRE

1991
The Watermill Newbury
1992 The Swan Theatre, Worcester
1993 Royal Theatre, Northampton
1994 Devonshire Park Theatre, Eastbourne
1995 Perth Theatre, Perth
1996 West Yorkshire Playhouse, Leeds
1997 The Marlowe Theatre, Canterbury
1998 Grand Opera House, Belfast
1999 Derby Playhouse
2000 Theatre Royal, Plymouth
2001 Cambridge Arts Theatre
2002 Wolverhampton Grand Theatre
2003 Brunton Theatre, Musselburgh
2004 Theatre Royal, Norwich

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

1997 The cast and production of Scottish Opera's IDOMENEO
1998 Welsh National Opera for BILLY BUDD and THE CORONATION OF POPPEA
1999 Scottish Opera, especially for its outstanding productions of DER ROSENKAVALIER and MACBETH
2000 Anja Silja, Amanda Roocroft and Jir Belohlvek for leading Glyndebourne's revival of JENUFA
2001 Richard Jones, Vladimir Jurowski and the Company for Welsh National Opera's production of THE QUEEN OF SPADES
2002 Scottish Opera for DIE WALKRE and SIEGFRIED
2003 TRISTAN UND ISOLDE at Glyndebourne
2004 Opera North for its Eight Little Greats Season at Leeds and on tour

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

1997
The dancers of Rambert Dance Company for their performances in AIRS, EIDOLON, PORT FOR ANGELS and STREAM
1998 David Bintley for the choreography of EDWARD II, for mounting the Balanchine bill and for reviving Dame Ninette de Valois' THE PROSPECT BEFORE US for Birmingham Royal Ballet
1999 Lez Brotherston for designing Northern Ballet Theatre's new production of CARMEN and the productions of THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME, GISELLE, DRACULA and A CHRISTMAS CAROL
2000 Tamara Rojo for her outstanding performances for English National Ballet
2001 Rambert Dance Company for their performance of Mats Ek's SHE WAS BLACK
2002 Christopher Hampson for DOUBLE CONCERTO, an outstanding new ballet in a fine year for repertory at English National Ballet
2003 George Piper Dances' CRITICS' CHOICE ****** programme which brought the A-list of todays choreographers to the British public in an innovative way
2004 Scottish Ballet for sure-footed modernisation under Ashley Page and dynamic performances mily: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-bidi-language: AR-SA">

THE STAGE AWARD FOR SPECIAL ACHIEVEMENT IN REGIONAL THEATRE

1996
Jeremy Raison, Artistic Director of Chester Gateway
1997 G & J Productions
1998 Mobil Touring Theatre
1999 Northern Stage
2000 Mercury Theatre, Colchester
2001 The Wales Association for the Performing Arts
2002 mindthe gap
2003 The Georgian Theatre Royal, Richmond, North Yorkshire
2004 The Playhouse Theatre, Derry

THE ECLIPSE AWARD

2002 Contact, Manchester
2003 The New Wolsey Theatre, Ipswich
2004 Philip Hedley

THE BARCLAYS AWARD FOR THEATRE OF THE YEAR

1998
Clwyd Theatr Cymru
1999 Royal Exchange Theatre, Manchester
2000 Almeida Theatre, London
2001 The Crucible Theatre, Sheffield

BEST OVERALL PRODUCTION

1991
HOBSON'S CHOICE by Harold Brighouse at Derby Playhouse
1992 GAUDEAMUS AFTER CONSTRUCTION BATTALION by Sergei Kaladin, toured by the Maly Drama Theatre of St Petersburg
1993 JUNO AND THE PAYCOCK by Sean O'Casey, Carnival Theatre and Rainbow Productions by arrangement with The Gate Theatre, Dublin, on tour
1994 Millbrook Production Ltd's presentation of Peter Brook's production of THE MAN WHO based upon the book The Man Who Mistook His Wife For a Hat by Oliver Sacks, on tour
1995 TITUS ANDRONICUS by William Shakespeare, produced by The Market Theatre, Johannesburg in association with the Royal National Theatre Studio, at West Yorkshire Playhouse
1996 ON THE LINE - A CELEBRATION OF TIMEX IN DUNDEE by Alan Spence (derived from original research by John Carnegie and Alan Spence), songs by Ricky Ross (musical arrangements by Gordon Dougall). Dundee Rep Theatre Company and Community Department at Dundee Rep Theatre

THE TMA AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THEATRE

1991
Toby Robertson Artistic Director, Theatr Clwyd, Mold
1992 The Alhambra Theatre, Bradford
1993 Giles Havergal, Robert David Macdonald and Philip Prowse, Citizens Theatre, Glasgow
1994 Rene Stepham
1995 Paul Elliott
1996 G Laurence Harbottle
1997 Peter Cheeseman

BEST REGIONAL THEATRE CRITIC

1991
Penny Simpson, South Wales Echo
1992 Charles Roberts, Eastern Daily Press, Norwich
1993 David Isaacs, Evening Chronicle, Newcastle-upon-Tyne
1994 Alfred Hickling, Yorkshire Post
1995 Alan Hulme, Manchester Evening News
1996 Mike Allen, The News, Portsmouth